FOTEL GAMINGOWY – CZY TO DOBRY FOTEL DLA GRACZA?
Dostępne na rynku fotele gamingowe często spełniają podstawowe potrzeby graczy, jednak wielu z nich ma swoje indywidualne życzenia. Przeprowadziliśmy serię rozmów z graczami z całego świata, by dowiedzieć się, jakie zalety foteli gamingowych są dla nich najlepsze, a jakie usprawnienia z foteli biurowych przenieśliby na rynek foteli do gier.
Czy ważny jest materiał obicia, regulowana wysokość siedziska, regulowane podłokietniki, głębokość siedziska a może i szerokość siedziska?
Opinie graczy na temat foteli gamingowych
Po przeprowadzeniu kilkudziesięciu rozmów z graczami z całego świata możemy jasno stwierdzić, że każdy z nich ma swoje indywidualne potrzeby a fotele, czy to gamingowe, czy biurowe, muszą mieć opcję personalizacji. Standardowe wyposażenie krzeseł oraz jego alternatywy czasem nie są wystarczające. Spotkaliśmy się chociażby z opinią graczki, która do swojego domu potrzebowała fotela bez kółek, który odpowiadałby jej nawykom podczas gry i wygodzie użytkowania, ale nie spotkała się na rynku z takim rozwiązaniem. Zmuszona więc została do korzystania z fotela gamingowego wyposażonego standardowo – w kółka.
Para graczy wskazała na opcję osobnego dostosowywania wysokości i położenia poduszek podparcia lędźwiowego i karku – dzięki czemu zarówno kobieta, jak i mężczyzna, mogli korzystać z tego samego fotela, wykorzystując w pełni jego komfort i wygodę podczas grania. Poduszki, które nie są wbudowane, pozwalają im na dostosowanie fotela gamingowego pod swoje potrzeby.
Dostępne na rynku fotele gamingowe często spełniają podstawowe potrzeby graczy, jednak wielu z nich ma swoje indywidualne życzenia. Przeprowadziliśmy serię rozmów z graczami z całego świata, by dowiedzieć się, jakie zalety foteli gamingowych są dla nich najlepsze, a jakie usprawnienia z foteli biurowych przenieśliby na rynek foteli do gier.
Zawodowy gracz podczas wyboru swojego fotela do gry zwracał przede wszystkim uwagę na odpowiednią regulację wysokości siedzenia, wysokości podłokietników i kąta nachylenia oparcia, które według niego są normą na rynku, ale zawsze warto sprawdzić te trzy główne według niego czynniki. Dodał też od siebie, że idealną pod niego funkcją jest możliwość rotacji podłokietników (kierunek ruchu lewo-prawo) – w zależności od wybranej gry i potrzeby podparcia. Zaznaczył, że gra w gry, gdzie głównie używa klawiatury i myszki, ale czasem gra w takie, gdzie używa się tylko klawiatury lub tylko myszki, a ustawienie pod nie podłokietników często pomaga mu uniknąć drętwienia rąk.
Jeden z graczy zwrócił też uwagę na kółka w fotelach typowo gamingowych – uznał, że są za małe jak na jego warunki mieszkaniowe (w pokoju, w którym gra podłoga wyłożona jest dywanem, więc musi unieść się, by przesunąć fotel, inaczej nie może poruszyć fotelem). Komfort użytkowania wybranego przez niego fotela obrotowego nie spełnia w pełni jego potrzeb, a nie miał możliwości zmiany wielkości kółek w wybranym modelu.
Kilka osób zwróciło też uwagę na preferencje kształtu siedziska foteli do gry – siedzenia kubełkowe w większości wskazywane były przez kobiety, które w takie siedzenia miały wyposażone również swoje auta.
Jedna z graczek bardzo chwaliła swój fotel, który ma możliwość ustawiania podłokietnika w 5-ciu pozycjach „do Ciebie” i „od Ciebie” – podkreśla, że jako niewielkich rozmiarów człowiek, kupując fotel unisex, miała trudności z odległością podłokietników od swojego ciała i jego faktycznego położenia, więc chcąc trzymać na wbudowanych podłokietnikach ręce – musiała układać się w nienaturalnej dla siebie pozycji.
Poza obracaniem się podłokietników ta sama kobieta zwróciła uwagę na możliwość ustawienia podłokietników bliżej swojego ciała i dalej – w zależności od potrzeb.
Jakie cechy ma idealny fotel gamingowy ?
Dla graczy ważna jest wygoda i komfort użytkowania – tak, by wielogodzinna zabawa nie kończyła się bólem pleców i drętwieniem kończyn. Przepytani przez nas gracze w większości wskazywali takie cechy charakterystyczne dla idealnego fotela gamingowego:
- szerokie siedzisko z boczkami,
- twarde oparcie z boczkami,
- dostosowanie krzywizny oparcia,
- porządnie wykonana podstawa do krzesła i dobrej jakości kółka,
- podnośnik (siłownik) fotela 4-tej klasy,
- zakres ruchu fotela przód-tył, z blokadą tego ruchu,
- ustawianie siedzenia pod kątem 85 do 130 stopni,
- możliwość położenia oparcia do poziomu,
- podłokietniki dostosowywane 3D – jako konieczna funkcja,
- poduszki na podparcie odcinka lędźwiowego i karku, najlepiej memory foam (zapamiętująca kształt),
- ładny wzór wykończenia
- materiał obicia
Gracze przyznawali również, że podczas robienia researchu na temat wyboru idealnego dla nich fotela do gry, w większości odszukiwali, że najlepsze dla nich będą fotele biurowe z wyższej półki. Podkreślają, że fotele biurowe w danej kategorii cenowej, w porównaniu do foteli gamingowych z tej samej półki cenowej – biją je na głowę. Tanie fotele gamingowe nigdy nie dorównają swoim biurowym kolegom, ich wykonanie często nie ma za wiele wspólnego z ergonomiczną konstrukcją, poduszka lędźwiowa rzadko kiedy jest wystarczająco regulowana, a długi czas w pozycji siedzącej mimo wszystko prawdopodobnie skończy ból kręgosłupa.
Latem – w upalne dni – należy zauważyć, że materiał obicia w fotelach gamingowych mocno może utrudnić pracę. Materiał obicia nie przepuszcza powietrza, skóra nie oddycha. Często zadawane pytania dotyczą właśnie przepuszczalności materiału, o który warto zadbać. Design, czarno czerwony, czarno niebieski, czarno zielony czy też level racing – wszystko to wpływa na atrakcyjność foteli gamingowych dla odbiorców.
Wielu graczy stwierdziło też, że jeśli ktoś szuka czegoś taniego, a fotele gamingowe do takich nie należą, to lepiej znaleźć krzesło biurowe – tańsze, a będzie zdecydowanie lepsze niż najtańszy fotel gamingowy.
ZWRÓĆ UWAGĘ NA RÓŻNE MODELE FOTELI
Od dawien dawna wiemy, że maksymalny komfort pracy składa się na wiele czynników takich jak : wygodne oparcie, funkcja bujania, wysokość oparcia, regulowane podłokietniki, oraz solidne wykonanie fotela, jego ergonomicza konstrukcja i wykonane z wyjątkową starannością podparcie lędźwiowe, które ułatwi pracę przez długie godziny.
Wykonanie z najwyższej jakości materiałów nie zawsze gwarantuje wygodę, pamiętać należy również o dopasowaniu wysokości biurka i ergonomii stanowiska czy to dla gracza czy pracownika. Komfort pracy zależy od współgrania wszystkich czynników.
Fotele dla graczy zazwyczaj są sztywne i regulowane w określony sposób, na zasadzie foteli samochodowych, jak np. fotel Genesis.
Regulowane podłokietniki w tym fotelu mogą poruszać się tylko góra – dół, bez możliwości dostosowania ich na boki, 3D lub 4D – bywa to czasami znacznie uciążliwe.
Fotel obrotowy przeznaczony do wielogodzinnej pracy zazwyczaj wyposażony jest w regulowane podłokietniki 3D lub 4d.
Poduszka lędźwiowa zastąpiona jest podparciem lędźwiowym, dostosowującym się do budowy ciała użytkownika. Tkanina jest dostosowana do wielogodzinnej pracy często na wiele lat, ponieważ jest łatwa do czyszczenia i konserwacji. Naszym zdaniem komfort przy pracy biurowej jest nieco większy jeśli chodzi o fotel ergonomiczny jedynie przez wzgląd na większą ilość modułów podlegających regulacji.
Siedzisko w fotelach ergonomicznych wyposażone jest w mechanizm synchroniczny, co znacznie ułatwia by ustawić odpowiednią wysokość siedziska, głębokość siedziska czy nawet szerokość siedziska. Fotel gamingowy z podstawowej półki nie posiada takich udogodnień, nie ergonomiczna konstrukcja może przyspożyć o ból pleców oraz pozornie wygodne poduszki, które mają wspierać głowę czy lędźwia – nie są regulowane stanowiąc element stały. Maksymalne obciążenie w obu rodzajach foteli jest zbliżone do siebie.
Pamiętajmy by regulacja, którą oferuje fotel była kompatybilna z ekranem komputera, tj. stanowiskiem pracy.
FOTEL GAMINGOWY A BÓL KRĘGOSŁUPA
Niestety budowa fotela gamingowego oraz opcje, które oferuje nie są w stanie zagwarantować zmiejszenia bólu kręgosłupa, wręcz przeciwnie – po zbyt długim czasie spędzonym w fotelu gamingowym, istnieje duże prawdopodobieństwo zwiększenia podatności na ból kręgosłupa oraz innego rodzaju dyskomfort.
SITMO – spersonalizuj swój fotel do gry
Jak widać każdy gracz ma swoje własne wymagania, ale większość zgadza się w kluczowych aspektach foteli do gry – muszą one mieć funkcję personalizacji każdego szczegółu wyposażenia, dzięki czemu można zakupić fotel biurowy lub gamingowy idealny dla danej osoby. Dobry fotel, to taki, który sprawia, ze użytkownik czuje komfort, lekkość i wygodę – odpowiedni fotel to taki, który zaspokaja potrzeby na krótką chwilę. Inwestując w fotel, na którym planujemy spędzać znaczną część dnia musi być dla nas wsparciem i narzędziem pracy.
Zatem czy to gry komputerowe, next level racing, sterta KPI – pamiętajmy by dbać o siebie i swój komfort. Czy będąc graczem warto kupić fotel gamingowy ? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sami – pamiętajcie o testowaniu, porównywaniu i weryfikowaniu możliwości fotela. Doświadczaniu funkcji, które fotel oferuje a których faktycznie nam potrzeba.
Regulowana głębokość siedziska, kąt ujemny, szerokość siedziska, wysokość oparcia czy finalnie materiał, z którego jest wykonany czy to skóra ekologiczna, siatka, nylon, skóra naturalna lub zwyczajna techniczna tkanina.