Czy wiesz, że odpowiednio zaprojektowane stanowisko może całkowicie zmienić twoją wydajność i podnieść komfort podczas pracy za biurkiem? Dlatego ergonomia w biurach (także tych domowych!) to podstawa. Dowiedz się, czym ona jest, jakie są jej rodzaje i dlaczego obowiązkowo musisz o nią zadbać.
Ergonomia – definicja
Ergonomia to dziedzina nauki zajmująca się kształtowaniem środowiska pracy, by było ono maksymalnie bezpieczne, wygodne i dopasowane do potrzeb użytkowników. Oznacza ona m.in. tworzenie maszyn czy mebli pasujących do psychofizycznych i anatomicznych możliwości człowieka. Ma to zwiększyć komfort pracy oraz jej efektywność.
Nie wystarczy postawić jakiekolwiek biurko i krzesło, by powiedzieć, że przestrzeń robocza jest ergonomiczna. W miejscach pracy, a w tym także w biurach, potrzebne są meble o przemyślanym projekcie, które uwzględniają potrzeby i zdrowie człowieka.
Rodzaje ergonomii pracy biurowej
W kontekście pracy biurowej wyróżniamy 2 rodzaje ergonomii. Są to:
- ergonomia koncepcyjna – nazywana też projektową. Jej zadaniem jest uwzględnienie ludzkich potrzeb i możliwości już na etapie projektowania stanowiska pracy. Obejmuje odpowiednie wymiary biurka, ustawienie komputera na wysokości wzroku pracownika czy konstrukcję fotela, która zapewnia wygodne podparcie kręgosłupa. Na etapie planowania ergonomii koncepcyjnej w zapadają kluczowe decyzje o wyborze mebli pod kątem warunków pracy biurowej;
- ergonomia korekcyjna – dotyczy ulepszania już istniejących stanowisk pracy. Jeśli masz urządzone gotowe, ale chcesz poprawić panujące w nim warunki, ergonomia korekcyjna pomoże ci wprowadzić zmiany. Obejmuj ona np. wymianę starych krzeseł na wygodniejsze, dostosowanie wysokości blatów czy oświetlenia. Dzięki poprawkom w aranżacji biura i stworzeniu ergonomicznych stanowisk pracy pracownicy czują się lepiej, co przekłada się na ich efektywniejszą pracę.
Jak stworzyć ergonomiczne miejsce pracy?
By zadbać o ergonomię stanowiska pracy:
- zainwestuj w ergonomiczny fotel biurowy – musi zapewniać stabilne podparcie dla kręgosłupa, mieć regulowane oparcie i podłokietniki;
- wybierz ergonomiczne biurko – najlepiej przestronne i z regulowaną wysokością blatu. Umożliwi ono dostosowanie stanowiska pracy do wzrostu i preferencji użytkownika;
- zadbaj o właściwą pozycję monitora – ekran powinien znajdować się na wysokości wzroku korzystającego z niego pracownika;
- stwórz optymalne warunki świetlne w biurze – zadbaj o dostęp do naturalnego światła o lampę biurkową redukującą obciążenie oczu.
- wybierz akcesoria, które zwiększą komfort pracy biurowej – np. urządzenia bezprzewodowe, podstawki pod laptopa.
Ergonomia postawy podczas pracy
Nawet najlepsze meble nie zagwarantują ci pełnego komfortu w czasie pracy, jeśli będziesz stosowa złe nawyki. By samodzielnie zadbać o ergonomię:
- przyjmij prawidłową pozycję siedzącą – ustaw stopy płasko na podłodze, a tak by zgiąć pod kątem prostym. Oparcie fotela, na którym siedzisz, powinno podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Natomiast podłokietniki muszą podtrzymywać przedramiona w wygodnej pozycji, co pomaga uniknąć bólu karku i barków. Dlatego zanim rozpoczniesz pracę, dobrze wyreguluj oba te elementy
- zmieniaj pozycję pracy – robiąc to modyfikuj też ustawienia fotela. Odchylaj i pochylaj jego oparcie.
- rób regularne przerwy – wstawaj od biurka na kilka minut, ale dość często – co godzinę. Popatrz w w dal, porozciągaj się i daj odpocząć oczom. Takie krótkie pauzy to nie kaprys – to część higieny pracy.
Ergonomia pracy biurowej – zadbaj o komfort pracy z Sitmo!
Zadbanie o ergonomię stanowiska pracy oznacza większy komfort i wydajność pracowników, a nawet zwiększają ich zadowolenie z życia. Możesz zatroszczyć się o nią z nami. Nieustannie poszukujemy rozwiązań i projektujemy fotele, które wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością. Mają wszystko, czego potrzeba, aby pracować w komfortowych warunkach – wyprofilowane i regulowane oparcia, podłokietniki i zagłówki. Ponadto pomożemy znaleźć fotel pasujący do konkretnego pracownika – po konsultacji w naszym showroomie!